اسرائیل و مراکز حیاتی عربستان

چکیده خبر: اخبار حکایت از آن دارد شرکت‌های صهیونیستی با چراغ سبز بن‌سلمان، در حال ورود به حیاتی‌ترین شرکت دولتی عربستان هستند؛ شرکتی‌ که می‌تواند آینده امنیتی و سیاسی این کشور را تعیین کند.

اخبار حکایت از آن دارد شرکت‌های صهیونیستی با چراغ سبز بن‌سلمان، در حال ورود به حیاتی‌ترین شرکت دولتی عربستان هستند؛ شرکتی‌ که می‌تواند آینده امنیتی و سیاسی این کشور را تعیین کند.
چشم انداز 2030 محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی که در بطن خود طرح‌های اقتصادی متعددی دارد، خطرات و تهدیداتی جدی برای توانمندی‌ها و قدرت اقتصادی عربستان سعودی در بر دارد.

بن سلمان در مصاحبه‌ای که اوایل سال 2016 با نشریه انگلیسی «اکونومیست» انجام داد، اعلام کرد که قصد دارد، شرکت «آرامکو» را خصوصی کند و سهام آن را برای پذیره نویسی عمومی عرضه کند.
چند روز بعد، آرامکو بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن آمده بود، این شرکت درحال ارائه “درصدی مناسب” از سهام خود در بازارهای مالی جهان است.
در آن زمان خبرگزاری «رویترز» سوالی محوری درباره امکان فروش سهام این شرکت بزرگ نفتی مطرح کرد. شرکتی که به باور همه بهترین مؤسسه سعودی و بهترین شرکت ملی نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک است!
سؤال رویترز این بود: مؤسسه‌ای با این وضعیت چرا بخشی از سهام خود را برای فروش به شرکت‌های بین‌المللی عرضه می‌کند و اجازه می‌دهد، در آینده دیگران در تصمیمات این کشور دخالت کنند؟
«جمیل فارسی»، کارشناس مسائل اقتصادی عربستان نیز همین موضوع را تأیید کرد و گفت: “از شما خواهش می‌کنم، آرامکو را نفروشید، زیرا آنچه را امروز می‌فروشیم، بعداً نمی‌توانیم، پس بگیریم. نباید اجازه دهیم، پای سرمایه گذاران خارجی روی گردن ما باشد و به آن فشار بیاورند.» اما متأسفانه سرنوشت او بازداشت و پنج سال حبس بود.
«عصام الزمیل»، اقتصاددان برجسته و زندانی آزادی بیان عربستانی نیز به نوبه خود نسبت به خطرات فروش دارایی‌های آرامکو هشدار داد، زیرا این فروش فقط شامل سهام این شرکت نمی‌شود، بلکه نفت عربستان و سرمایه گذاری‌های آرامکو در شرکت‌های بین المللی را نیز شامل می‌شود و این میزان ریسک را تشدید کرده و خطرات اقتصادی عربستان سعودی را افرایش می‌دهد.
این موضوعی است که شرکت «اویل پرایس» نیز آن را تأیید کرده است. به گفته اویل پرایس، آرامکو در حال بررسی فروش بخشی از دارایی‌های بالادستی و پایین دستی خود از جمله خطوط لوله گاز، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها است.

از سوی دیگر، ریسک انتقال دارایی‌های آرامکو به صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی نه تنها خطر اتلاف این دارایی‌ها در پروژه‌های چشم انداز اقتصادی 2030 محمد بن سلمان را افزایش می‌دهد، بلکه دارای پیامدهای حاکمیتی خطرناکی است که مهم‌ترین آن‌ها ضربه زدن به توانمندی‌ها و قدرت اقتصادی عربستان است.
داستان فروش دارایی‌های آرامکو و نفوذ اسرائیل در آن به فوریه سال 2022 بار می‌گردد، سالی که مملو از رخدادها و اتفاقات مشکوک بود، در این سال عربستان سعودی 4 درصد از سهام آرامکو را به صندوق سرمایه گذاری عربستان سعودی واگذار کرد که ریاست آن را محمد بن سلمان برعهده دارد.
آرامکو در آن زمان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: این معامله یک انتقال خصوصی است که در آن هیچ قراردادی منعقد نشده و هیچ مبلغی بابت انتقال سهام از صندوق سرمایه‌گذاری عربستان دریافت نشده است.

(منبع خبرگزاری فارس)

جدیدترین اخبار در این دسته بندی

ووشو1-1

حل مشکل ملی‌پوشان ووشو؛ تیم ملی امشب عازم چین می‌شود

رئیس فدراسیون ووشو از تهیه بلیت برای اعزام ملی‌پوشان به مسابقات گزینشی جام‌جهانی چین خبر داد.

اردیبهشت 2, 1403

مسابقات-فدراسیون-در-کرج-1

دسته های قدی و وزنی مسابقات پرورش اندام انتخابی تیم ملی آسیایی اعلام شد

دسته های وزنی و قدی مسابقات پرورش اندام انتخابی تیم ملی آسیایی در سه رده سنی جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان اعلام شد.

اردیبهشت 2, 1403

هافبک سابق پرسپولیس

هافبک سابق پرسپولیس، سرخ‌پوشان را محکوم کرد

تهران- ایرنا- با اعلام کمیته وضعیت، هافبک سابق تیم فوتبال پرسپولیس این تیم را محکوم کرد.

اردیبهشت 2, 1403

معتادان ایرنا

جمع آوری معتادان متجاهر در اجرای طرح آرامش شهری شهرستان شهریار

شهریار-ایرنا- فرمانده انتظامی شهریار از طرح آرامش شهر جمع آوری معتادان متجاهر و پرخطر خبرداد.

اردیبهشت 2, 1403

ایرنا-1

مفتی اعظم روسیه، تلاش‌های رهبر ایران در راستای استقرار عدالت و صلح را ستود

مسکو- ایرنا- مفتی اعظم و رئیس اداره امور دینی مسلمانان روسیه در پیامی به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشت: دعوت شما به معنویت و ارزش های اخلاقی جهانی، تداوم بخش سنت های مسلمانان در جهت استقرار عدالت و تحکیم صلح است.

اردیبهشت 2, 1403

6376029650040649373c91a066-e1e6-4e21-84ef-6f4ce06f930a

سرپرست کمیته دانشجویی بدنسازی و پرورش اندام

روشنی ؛ سرپرست کمیته دانشجویی فدراسیون بدنسازی وپرورش اندام شد.

اردیبهشت 1, 1403

post-5

تمدید ثبت‌نام نوبت دوم کنکور

آخرین تمدید زمان ثبت‌نام متقاضیان شركت در آزمون سراسری سال 1403 (نوبت دوم) اعلام شد.

فروردین 25, 1403

post-4

ابلاغ نرخ حق بیمه درمان

معاون اول رئیس جمهور نرخ حق بیمه درمان کارمندان و کارگران را به وزارت‌خانه‌های بهداشت، رفاه، دفاع و اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

فروردین 25, 1403

Translate »