nour
16 بهمن 1401 - 10:02

تصرف زمین با وعده پوچ تولید/ نبود زمین برای سرمایه‌گذاران واقعی

شرکت «دنیای ماموت» از جمله سرمایه گذارانی است که با تکیه بر قدرت صنعتی و لابی‌گری شرکت مادر خود، بیش از ۱۷ سال است امتیاز سه قطعه از اراضی شهرک صنعتی شیراز را با وعده تولید و اشتغال به نام خود ثبت کرده اما هرگز اقدام عملی در این خصوص انجام نداده است‌.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، 16 آذر ماه سال گذشته در جریان نشست خبری استاندار فارس، معاون اقتصادی وقت استاندری با اشاره به بازدید از شهرک بزرگ صنعتی شیراز و تعطیلی واحدهای تولیدی گفت: «بازدید از شهرک صنعتی شیراز نشان می‌دهد وضعیت واحدهای صنعتی استان مناسب نیست، اما عزم جدی بر این است که این ظرفیت را به ظرفیت اسمی نزدیک کنیم، واحدهای راکد را به چرخه برگردانیم و قراردادهایی که منجر به صدور پروانه نشده به سرمایه‌گذارانی که اهلیت دارند واگذار بشود.»

اکنون بیش از یکسال از این سخنان می گذرد، با توجه به تکمیل بودن ظرفیت شهرک صنعتی شیراز و نبود زمین کافی برای واگذاری به متقاضیان جدید؛ فسخ قرارداد، خلع ید و واگذاری اراضی راکد به سایر سرمایه‌گذاران، خون تازه ای در رگهای صنایع جاری خواهد کرد و سبب نشاط تولید و رونق گیری صنایع در استان می شود‌.

با این وجود همچنان برخی صاحبان صنایع با تعهد احداث واحد صنعتی و ایجاد اشتغال بخشی از زمین شهرک صنعتی بزرگ شیراز را به تصرف در آورده و نه خودشان قدمی برمی دارند، نه اجازه می‌دهند دیگر اقدام کند.

 عایق سازان خاورمیانه، یکی از شرکتهای اقماری، شرکت «دنیای ماموت» از جمله این سرمایه گذاران است که با تکیه بر قدرت صنعتی و لابی گری شرکت مادر خود ۲۰ سال است امتیاز سه قطعه از اراضی شهرک صنعتی شیراز را با وعده تولید و اشتغال به نام خود ثبت کرده اما هرگز اقدام عملی در این خصوص انجام نداده است‌

تصرف زمین با وعده تولید و اشتغال 

 شرکت عایق سازان خاورمیانه از زیرمجموعه شرکت دنیای ماموت در سال ۱۳۸۱ نسبت به انعقاد ۳ قرارداد جهت تولید فوم پلی استایرن و سردخانه های متحرک و ثابت با شرکت شهرک های صنعتی استان فارس اقدام نمود و با هدف احداث واحد صنعتی و ایجاد فرصت شغلی امتیاز ۳ قطعه زمین به مساحت بالغ بر ۱۲ هکتار را به نام خود ثبت کرد.

 از آن سال تا کنون احداث سوله و دیوار اطراف یک قطعه و برپایی ۲ اسکلت سوله در دو قطعه دیگر تنها اقدام عملی بوده که در طی دو دهه توسط شرکت عایق سازان خاورمیانه انجام شده است و با وجود گذشت بیست سال از ثبت قرار داد، هیچ گونه بهره برداری و فعالیتی در پهنه ۱۲ هکتار واگذار شده انجام نگرفته است. 

دو دهه مماشات خاص 

مطابق قوانین شهرک های صنعتی کشور تا زمان اخذ پروانه بهره‌برداری و پایان کار زمین در مالکیت دولت می ماند و به شخص منتقل نمی گردد همچنین مبنا بر این است که در صورتی که رکود یک زمین ۲ سال ادامه پیدا کرده، بدون استفاده بماند و به صنعت تبدیل نشود و از آن بهره‌برداری نشود و دولت مجددا زمین را در اختیار می گیرد.

به این معنا که اراضی تحت اشغال شرکت عایق سازان تحت مالکیت دولت است که باید رفع تصرف شده و با بازگشت به بیت‌المال به صنعتگران حقیقی واگذار شود اما در تمام این سالها با مماشات با شرکت عایق سازان سپری شده است‌. تا جایی که شبهه نفوذ و لابی گری قدرتمند شرکت ماموت به عنوان مالک نهایی را ایجاد می کند که بیست سال اجازه بازگشت زمین و تفکیک زمین به اشخاص واجدالشرایط جدید را نداده است. 

دست خالی شرکت شهرک‌های صنعت، دلالان زمین را در اختیار گرفته اند 

چالش بزرگ شهرک صنعتی شیراز در سالهای اخیر تکمیل ظرفیت و نبود زمین برای واگذاری به متقاضیان در عین وجود زمین های خام است.

در حقیقت زمین های بلااستفاده و راکد در شهرک صنعتی وجود دارد اما در اختیار شرکت شهرکها نیست. در حالی که این شرکت عملا در شهرک صنعتی شیراز دیگر زمینی برای واگذاری ندارد، هستند عده ای که زمین خام در اختیار داشته و با امروز و فردا کردن تاکنون عمل به تعهدات را به تأخیر انداخته اند.

در چنین شرایطی متقاضیان مجبور به خرید زمین از دلالان طی فرآیند مزایده شده و قیمت ها بالا می رود.

در یکسال اخیر با پر رنگ شدن بحث بورس بازی، دلالی و زمین خواری در شهرک‌های صنعتی و‌ هم‌چنین سیاست احیای واحد‌های صنعتی، موضوع فسخ قراردادهای راکد به ویژه شرکت عایق سازان به شکل جدی تری روی میز شرکت شهرکهای صنعتی قرار گرفت که اتفاق دیگری رخ داد و شرکت جدیدی به نام شایان دیزل دارد به ماجرا وارد شد. 

ورود «شایان دیزل»

در بحبوحه بلند شدن صدای دلالی زمین و داغ شدن پیگیری فسخ قراردادها، مدیر شرکت شایان دیزل با ادعای اینکه اراضی شرکت عایق سازان را جهت احداث واحد صنعتی تولید خودرو سبک خریداری کرده به منطقه ویژه اقتصادی مراجعه کرده و خواهان زمین می شود‌. سرانجام یک قطعه از اراضی در اختیار شایان دیزل قرار گرفت تا نسبت به احداث و فعالسازی واحد صنعتی مورد نظر اقدام می کند. البته یک سری تحرکاتی در این راستا مثل ساخت و تکمیل سوله ها، ایجاد فضای سبز انجام شده است.

با این وجود یافته های فارس از لابی قدرتمند برای جلوگیری از فسخ قرار داد شرکت عایق سازان و تداوم اعطای مهلت به آن خبر می دهد. 

 سید مصطفی هاشمی، رییس شرکت شهرکهای صنعتی استان فارس در نشست خبری با خبرنگاران در توضیح وضعیت قرارداد شرکت ماموت گفت: تعدادی از سرمایه‌گذاران از سالهای قبل زمین های زیادی را در اختیار داشتند اما طبق برنامه پیش نرفته بودند، ما به جد ورود کردیم و موفق شدیم ۲۰ هکتار را خلع ید کردیم.

 هاشمی تأکید کرد: شرکت عایق سازان هم فارغ از این قضیه نبود، ما در این خصوص وظیفه خود را انجام دادیم و براساس پیشرفت فیزیکی که وجود داشت یک قطعه از زمین‌ها با حکم دادگاه خلع ید شد اما شرکت نسبت به این موضوع اعتراض کرده و درخواست تجدیدنظر کرده است.

به گفته وی بر اساس جلسات برگزار شده، در دو قطعه دیگر جلساتی برگزار شده و سرمایه گذار جدید متعهد شده در مدت یک سال اگر به بهره‌برداری نرسید و اشتغالی که تعهد کرده بودند انجام نشود، خلع ید قطعی صورت بگیرد.

همچنین محسن ربانی زاده، معاون اقتصادی استانداری فارس ۲۱ دی ماه سال‌جاری در گفتگو با خبرنگار فارس از تصمیم برای مهلت یک ساله به این شرکت خبر داد و گفت مدیران شرکت تعهد کرده اند در پایان این فرجه زمانی چهارصد فرصت شغلی ایجاد کرده باشند.

گفتنی است تنها ارزش این زمین چیزی بالغ بر 200 الی 300 میلیارد می باشد.

به گزارش فارس، روند طی شده و مسیری که طبق گفته مسئولان برای شرکت عایق سازان ترسیم می‌شود بسیار به آنچه بر آزمایش گذشت شبیه است.

شرکت آزمایش نیز پس از بیست سال رکود وعده ایجاد پانصد شغل را داد که عملا بی نتیجه ماند و اکنون این مسیر مجدد قرار است توسط عایق سازان پیموده شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1019488